Previous
Next
Πρόκειται για μια επιβράβευση της ομαδικής προσπάθειας που κάνουμε εδώ και ένα χρόνο ,να αναδείξουμε το ελληνικό εμφιαλωμένο κρασί ως πρεσβευτή και μέρος της ελληνικής γαστρονομίας στους επισκέπτες μας απ’ όλο τον κόσμο.
Στην καρδιά του ιστορικού κέντρου της Αθήνας , στο γραφικό Ψυρρή , 12 οινοποιεία από όλη τη χώρα συστήνονται μέσα από τα προσφερόμενα σε ποτήρι κρασιά τους, ενώ παράλληλα παρέχονται ιστορικά και γεωγραφικά δεδομένα κάθε περιοχής.
Με τη συνοδεία τυριών και αλλαντικών αποκλειστικά από Π.Ο.Π. προιόντα , η γεύση απογειώνεται. Μέσα στον καθένα εντυπώνεται η γεύση της Ελλάδας , για να την κουβαλήσουν μαζί τους στη χώρα τους! Το βραβείο παρέλαβε ο οινικός σύμβουλος του Cinque , οινολόγος κ. Πρασσάς Νικήτας.
Έτσι θα συνεχίσουμε!!